English French German Russian Ukrainian
Tools
Субота, 16 груд. 2017

Многая літа

    13 листопада виповнюється 80 років славному батуринцю, меценату Миколі Кочерзі.

    Микола Гнатович народився 1937 року в містечку Батурині, що на Чернігівщині, в родині інженера. Наприкінці 30-х років родина змушена була виїхати до Донецька. Під час Другої світової війни, при відступі німецьких військ, сім'я Гната Кочерги потрапила до Німеччини, а після її капітуляції в травні 1945 року — до Сполучених Штатів Америки. Проте, навіть далеко від Батьківщини, через материнську казку батьки передавали своїм дітям любов до України.

    Вперше до своєї малої батьківщини — Батурина, пан Микола приїздив у 1988 році. А з утвердженням незалежності України, М. Кочерга став часто відвідувати Україну.

    З початку 1990-х років Микола Гнатович розпочав свою активну меценатську діяльність. Пожертвував значну суму коштів на відкриття українського консульства у м. Чикаго, брав участь у мистецьких проектах, у Фундаціях пам'яті геноциду українського народу 1932-1933 років.

     У 2003 році до фондової збірки заповідника меценат передав картину Андрія Гончара “Гетьман І. Мазепа”, яка нині експонується в Палаці Кирила Розумовського. Давні дружні зв'язки об'єднують пана Миколу також з народним художником України Олександром Мельником. Саме за його посередництва в Києві в Українському домі 18 травня 2005 року, де стартувала загальноукраїнська акція “Подаруй Батуринському заповіднику експонат”, вперше зустрілися директор заповідника Наталія Реброва та найщиріший батуринець Микола Кочерга, який подарував “Гетьманській столиці” картину Миколи Данченка “Батуринські яблука”.

    13 листопада 2005 року Микола Гнатович завітав до Батурина, з нагоди Дня пам'яті Батурина та вклонився священній для кожного свідомого українця землі. Під час свого візиту меценат подарував до колекції заповідника картину народного художника України О. Івахненка “До бою”. Пан Микола завжди підтримував всі проекти та творчі починання НІКЗ “Гетьманська столиця”. Саме завдяки М. Кочерзі 6 грудня 2006 року світ побачив перший номер газети “Слово “Гетьманської столиці”. Щедрим та особливим є кожен подарунок, що Микола Гнатович дарує заповіднику. Так, у 2009 році він передав до фондів НІКЗ гравюру О. Данченка “Після бою”, а у 2012 році окрасою експозиції Палацу К. Розумовського стала картина Олексія Куценка “Розмова з повним місяцем. Батуринський скрипаль” також подарована заповіднику паном Миколою.

    Вже шостий рік поспіль в палаці Кирила Розумовського відбувається Обласний музичний фестиваль-конкурс молодих виконавців ім. А.К.Розумовського, одним з його співорганізаторів є Благодійний фонд “Світанок” (м. Конотоп), який очолює Лисенко Любов, а опікується ним  українська діаспора США та Канади, зокрема уродженець Батурина Микола Кочерга. Варто зазначити, що це музичне свято є важливою подією у мистецькому житті нашого регіону, яке сприяє культурному розвитку молоді.

    Важливою подією в житті батуринців стало зведення нового  п'ятибанного храму  Покрова Пресвятої Богородиці у 2007-2008 роках. Святиня була зведена за ініціативи Миколи Гнтовича за благодійні кошти, переважно української діаспори за благословенням Патріарха Київского і України-Руси Філарета. А в 2011 році М. Кочерга ініціював відкриття при церкві центру дитячої творчості, який очолив настоятель цієї церкви отець Роман.

    Не залишає поза увагою М. Кочерга й вихованців Батуринської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІ ступенів, учнів Батуринської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Григора Орлика, Батуринську лікарню, Храм Покрова Пресвятої Богородиці та діючий при ній Центр дитячої творчості. Завжди для них є у пана Миколи вільна хвилина, уважне слово та жертовні кошти.

    Колектив НІКЗ “Гетьманська столиця” виносить щиру подяку Миколі Гнатовичу за його добре, чуйне серце та щиру душу, за небайдужість до славного історичного минулого свого народу, за  всі його славні діяння. Щиросердно вітаємо пана Миколу з Днем народження. Зичимо ювіляру міцного козацького здоров'я та многая літа. Будьте благословенні Богом і людьми!


 

Музичні традиції продовжуються!

    20 жовтня 2017 року в  палаці Кирила Розумовського відбувся VІ музичний фестиваль-конкурс молодих виконавців ім. А.К.Розумовського, присвячений 265 річниці від дня народження відомого дипломата, мецената, останнього власника батуринського палацу - Андрія Розумовського.

    За свою шестирічну історію фестиваль зібрав у стінах гетьманського палацу 258 юних талантів! У конкурсній програмі фестивалю взяло участь 13 середніх музичних спеціалізованих закладів Чернігівської та Сумської областей,  затишні і розкішні зали палацу зібрали 43 юних дарування віком від 9 до 15 років.

    Разом з Національним заповідником “Гетьманська столиця”, під керівництвом заслуженого працівника культури України Ребрової Наталії, та Чернігівською обласною державною адміністрацією співорганізаторами фестивалю стали: Благодійний фонд “Світанок” (м.Конотоп), який очолює Лисенко Любов, а опікується ним  українська діаспора США та Канади, зокрема уродженець Батурина Микола Кочерга; Чернігівське музичне училище ім. Л.Ревуцького та його директор, заслужений діяч мистецтв України Суховерський Володимир; Бахмацька районна школа мистецтв імені А.Розумовського під керівництвом заслуженого працівника культури України Іванька Олександра. Цьогоріч до організації фестивалю долучились Бахмацька районна державна адміністрація на чолі з Неділько Тетяною  та Бахмацька районна рада на чолі з Міщуком Віктором.

    Свою підтримку  фестивалю висловив у вітальному листі Міністр культури України Євген Міщук.

    Проникливо та з натхненням про  життєвий шлях Андрія Кириловича Розумовського присутнім розповіли учні Батуринської філії Бахмацької районної школи мистецтв ім.А.Розумовського — Вікторія Каширна та Кирило Колбік.

    До складу професійного журі, яке оцінювало виступ кожного конкурсанта, входили Суховерський Володимир -  заслужений діяч мистецтв України, директор Чернігівського музичного училища ім. Л.Ревуцького, Борисова Євгенія - викладач-методист фортепіано Чернігівського музичного училища ім. Л.Ревуцького, Іванько Олександр - директор Бахмацької районної школи мистецтв ім.А.Розумовського, Цепух Ірина — старший викладач Київського коледжу культури і мистецтв. “Академічний спів” оцінювали: Роговець Лариса - народна артистка України, викладач-методист сольного співу Чернігівського музичного училища ім. Л.Ревуцького, Ситайло Світлана - вчитель вокалу Бахмацької районної школи мистецтв ім. А.Розумовського, Тищенко Наталія - старший викладач-методист вокалу Бахмацької районної школи мистецтв ім.А.Розумовського.

    Бурними оплесками всі конкурсанти та гості фестивалю-конкурсу зустріли виступ лауреата міжнародних та всеукраїнських конкурсів Марини Найдьон, яка виконала твори С.Рахманінова, Ф.Мендельсона, Ф.Шопена, Р.Шумана та Л.Ревуцького.

    Від Благодійного фонду “Світанок” переможці отримали грошові премії, а від  Бахмацької районної державної адміністрації та Бахмацької районної ради — солодощі для кожного з конкурсантів, а  лауреати - пам'ятні тарілки із зображенням палацу К. Розумовського, виготовлені народною майстринею Іриною Сергою.

    Цього року  фестиваль-конкурс мав 19 призерів: Ковальчук Олеся, Бондаренко Максим,  Соколов Ярослав, Мокебе Артем, Собко Дар'я, Васеко Марія, Гаврилік Поліна, Морш Діана, Люткевич Анна, Радіонова Тетяна, Третяк Віталій, Мехед Поліна, Опанасенко Валерія, Руденко Владислава, Бірюк Анастасія, Федченко Вікторія, Петрушенко Катерина, Ганзенко Регіна. А вихованець Конотопської дитячої музучної школи №1 Плоцьких Данило отримав Гран-прі фестивалю.

    Третій рік поспіль учасники отримали призи за кращий костюм в українському стилі  від Благодійного фонду “Світанок”.

     VІ музичний фестиваль-конкурс молодих виконавців ім. Андрія Розумовського засвідчив, що це музичне свято є важливою подією у мистецькому житті нашого регіону, яке сприяє культурному розвитку молоді. Ця подія вже декілька років збирає різні покоління українців разом, підкреслюючи важливість культурної спадщини, котру полишив по собі син останнього гетьмана.

    До нових зустрічей, дорогі поціновувачі класичної музики та академічного співу! Чекаємо на наступний VІІ музичний фестиваль-конкурс молодих виконавців ім. Андрія Розумовського в Батурині!

 

 
До дня народження видатного українця Григорія Орлика

    315 років тому, 5 листопада 1702 року,  в Гетьманській столиці України в родині генерального писаря Пилипа Орлика народився первісток - син Григорій, який  став великим українцем і великим французом.

    Вимушені констатувати, що  Григорій Орлик на сьогоднішній день мало відомий українському загалу. Так само він не відомий і на своїй другій батьківщині - у Франції, де  також має бути пошанований належним чином. Та шлях  пізнання  і слави має початися саме з України, з гетьманського Батурина.

     Ґрунтовна джерельна база, яка розкриває життя і діяльність Григорія, зберігається у приватному та державних архівах Франції.

    Під науковим керівництвом  Ірини Дмитришин, завідувачки кафедри українських студій у Національному інституті східних мов і культур у Парижі,  дослідника Григорія Орлика, автора книги «Григорій Орлик: український козак на службі Людовіка XV», написаної на основі докторської дисертації «Українська карта у французькій закордонній політиці: Орлики та козацька нація», яку пані Ірина захистила в паризькій Сорбонні у 2005 році, з вересня 2017 року науковці заповідника працюють над цілою низкою заходів, мета яких - повернути  пам'ять  про Григорія Орлика Україні.


Дослідник гетьмана Івана Мазепи в Батурині!

    18 жовтня 2017 року  в палаці К. Розумовського відбулася презентація книги відомого дослідника історії Гетьманщини, мазепознавця,  заслуженого журналіста України Сергія Павленка  “Військо Карла ХІІ на Півночі України”.

    Представлена автором книга ( вийшла друком у видавничому домі «Києво-Могилянська академія») розповідає про маловідомі сторінки історії походу війська Карла ХІІ у 1708–1709 рр. на терени України,  пов’язані з військово-політичним союзом шведського короля Карла ХІІ і гетьмана Івана Мазепи.

    Поміщений в книзі важливий фактаж допомагає зрозуміти причини поразки мазепинців під час повстання за визволення Гетьманщини з-під влади Москви. На представленні книги Сергій Олегович зауважив, що над книгою працював три з половиною роки, а йшов до неї - сорок один рік свідомого життя.    На зустрічі з дослідником були присутні учні Батуринської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. Григора Орлика, співробітники Конотопського міського краєзнавчого музею ім. О. Лазаревського, інтелігенція м. Батурин та наукові співробітники Національного заповідника “Гетьманська столиця”.

    Сергій Олегович ознайомився з унікальною виставкою заповідника «Ясновельможні Гетьмани. Життя для України» і висловив своє захоплення як через воскові фігури гетьманів заповідник збудив величезний інтерес до їх постатей, їх життя та діяльності.  Особливі почуття біля воскової фігури Івана Мазепи: «Батурин. 18 жовтня. Нарешті зустрілися з Мазепою».

    Щиро дякуємо Сергію Олеговичу за його наполегливу працю на історичній ниві та бажаємо натхнення на новий творчий доробок!

 

 
Служба безпеки доби Гетьманщини

    11 жовтня 2017 року в палаці К. Розумовського відбулася презентація книг «На варті Батьківщини: безпековий вимір українського державотворення другої третини ХVІІІ століття» та «Києво-Печерська лавра у політико-правовій моделі Гетьманату за правління Кирила Розумовського». Книги видані у науковій серії «Світові традиції державного управління».

    У заході взяли участь автори цих книг - кандидат історичних наук, старший науковий співробітник  Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Володимир Омельчук, радник Голови СБУ та дослідник історії спецслужб Ярослав Антоняк. Процес творення спецслужб та кроки керівництва Служби щодо пошуку її історичних витоків у рамках програми заходу представив історик спецслужб, радник Голови СБУ, генерал-лейтенант Олександр Бєлов.

    На  презентації книг були присутні учні старших класів Батуринської ЗОШ І-ІІІ ст. імені Григора Орлика на чолі з директором Олександром Шамрилом, колеги з Конотопського міського краєзнавчого музею ім.О.Лазаревського під керівництвом директора  Наталії  Верби, інтелігенція міста та наукові співробітники заповідника “Гетьманська столиця”. Представники всіх присутніх установ отримали в подарунок примірники книг з дарчими підписами авторів.

    В ході зустрічі досягнута домовленість про співпрацю у вивченні та представленні загалу історії формування Держави за Гетьманщини.

 

 
Сторінка 1 з 79

* Шановні відвідувачі сайту! Наш сайт перекладається автоматичним перекладачем. Вибачте за неточності в перекладі іноземними мовами.